Hoy, 8 de Abril, Amanda Abbington y Freddie Fox han anunciado los nominados a los premios BAFTA de televisión.

Por noveno año consecutivo Graham Norton será el presentador de la gala que tendrá lugar el 11 de Mayo en el Theatre Royal, Drury Lane de Londres. Aquí os dejamos la lista con los nominados:

MEJOR ACTOR PROTAGONISTA:

Benedict Cumberbatch Sherlock – BBC One

Toby Jones Marvellous – BBC Two

James Nesbitt  The Missing – BBC One

Jason Watkins The Lost Honour of Christopher Jefferies – ITV

MEJOR ACTRIZ PROTAGONISTA:

Georgina Campbell Murdered by My Boyfriend – BBC Three

Keeley Hawes Line of Duty – BBC Two

Sarah Lancashire Happy Valley – BBC One

Sheridan Smith Cilla – ITV

MEJOR ACTOR SECUNDARIO:

Adeel Akhtar Utopia – Channel 4

James Norton  Happy Valley – BBC One

Stephen Rea  The Honourable Woman – BBC Two

Ken Stott  The Missing – BBC One

MEJOR ACTRIZ SECUNDARIA:

Gemma Jones  Marvellous – BBC Two

Vicky Mcclure Line of Duty – BBC Two

Amanda Redman  Tommy Cooper: Not like That, Like This – ITV

Charlotte Spencer Glue – E4

MEJOR PROGRAMA DE ENTRETENIMIENTO:

Ant and Dec Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway – ITV

Leigh Francis  Celebrity Juice – ITV2

Graham Norton  The Graham Norton Show – BBC One

Claudia Winkleman Strictly Come Dancing – BBC One

MEJOR ACTUACIÓN FEMENINA EN UN PROGRAMA DE COMEDIA:

Olivia Colman Rev. – BBC Two

Tamsin Greig  Episodes – BBC Two

Jessica Hynes W1A – BBC Two

Catherine Tate Catherine Tate’s Nan – BBC One

MEJOR ACTUACIÓN MASCULINA EN UN PROGRAMA DE COMEDIA:

Matt Berry Toast of London – Channel 4

Hugh Bonneville W1A – BBC Two

Tom Hollander Rev. – BBC Two

Brendan O´Carroll  Mrs Brown’s Boys – Christmas Special – BBC One

MEJOR GUIÓN DE DRAMA:

A Poet In New York  Aisling Walsh, Ruth Caleb, Andrew Davies, Griff Rhys Jones – Modern Television/BBC Two

Common  Jimmy McGovern, David Blair, Colin McKeown, Donna Molloy – LA Productions/BBC One

Marvellous  Peter Bowker, Julian Farino, Katie Swinden, Patrick Spence – Fifty Fathoms/BBC Two

Murdered By My Boyfriend Pier Wilkie, Regina Moriarty, Paul Andrew Williams, Darren Kemp – BBC/BBC Three

MEJOR MINISERIES:

Cilla Jeff Pope, Paul Whittington, Kwadjo Dajan, Robert Willis – ITV Studios/GroupM Entertainment/ITV

The Lost Honour of Christopher Jefferies Gareth Neame, Peter Morgan, Roger Michell, Kevin Loader – Carnival Film and Television in assoc. with Free Range Films/ITV

Our World War Production Team – BBC Factual/BBC Three

Prey Chris Lunt, Nicola Shindler, Tom Sherry, Nick Murphy – Red Production Company/ITV

MEJOR SERIE DE DRAMA:

Happy Valley Sally Wainwright, Karen Lewis, Euros Lyn, Nicola Shindler – Red Production Company/BBC One

Line of Duty Production Team – World Productions/BBC Two

The Missing Charlie Pattinson, Willow Grylls, Jack Williams, Harry Williams – New Pictures/BBC One

Peaky Blinders Production Team – Caryn Mandabach Productions/Tiger Aspect Productions/BBC Two

SOAP Y CONTINUACIÓN DE DRAMA:

Casualty Production Team – BBC Drama Production Wales/BBC One

Coronation Street Production Team – ITV Studios/ITV

Eastenders Production Team – BBC Drama Production London/BBC One

Hollyoaks Bryan Kirkwood, Iain Macleod, Emily Gascoigne, Hannah Sowden – Lime Pictures/Channel 4

MEJOR SERIE INTERNACIONAL:

The Good Wife Production Team – CBS Television Studios in assoc. with Scott Free/King Size Prods/More4

House of Cards Beau Willimon, David Fincher, Joshua Donen, Kevin Spacey – Donen/Fincher/Roth and Trigger Street Productions, Inc. in assoc. with Media Rights Capital/Netflix

Orange is the New Black Jenji Kohan, Lisa I.Vinnecour, Sara Hess, Sian Heder – Lionsgate Television/Netflix

True Detective Nic Pizzolatto, Cary Joji Fukunaga, Scott Stephens, Steve Golin – HBO Entertainment in assoc. with Neon Black, Anonymous Content, Parliament of Owls and Passenger/ Sky Atlantic

MEJOR SERIE SOBRE HECHOS REALES:

15,000 Kids and Counting  Chris Eley, Brian Woods, Gwyn Jones, Fiona Jones – True Vision Productions/Channel 4

Educating The East End Production Team – Twofour/Channel 4

Life and Death Row Production Team – BBC Documentaries Production/BBC Three

Protecting our Parents Production Team – BBC Documentaries Production/BBC Two

MEJORES HECHOS ESPECIALES:

David Attenborough’s Conquest Of The Skies 3DD David Attenborough, Anthony
Geffen, David Lee – Colossus Productions/SKY 3D

Grayson Perry: Who Are You? Neil Crombie, Joe Evans – Swan Films/Channel 4

The Great War: The People’s Story Production Team – Shiver/ITV

Our Gay Wedding: The Musical Sean Murphy, Archie Baron – Wingspan
Productions/Channel 4

MEJOR DOCUMENTAL:

Baby P: The Untold Story Henry Singer, Jenny Saunders, Ben Stark, Simon Ford – Sandpaper Films/BBC One

Children Of Syria Robin Barnwell, Lyse Doucet, Bradley Manning, Lucy Hetherington – BBC/BBC Two

The Miners Strike And Me Production Team – Shiver/ITV

The Paedophile Hunter Dan Reed – Amos Pictures/Channel 4

EFECTOS:

George Clarke’s Amazing Spaces Will Daws, Jamie Wightman, Stuart Cabb – Plum Pictures/Channel 4

Grand Desings Production Team – Boundless (part of Fremantle Media UK)/Channel 4

The Great Brithish Bake Off Anna Beattie, Samantha Beddoes, Andy Devonshire, Simon Evans – Love Productions/BBC One

Long Lost Family Sally Benton, Clare Bradbury, Colette Flight, Kate Scholefield – Wall To Wall/ITV

MEJOR REALITY Y HECHOS CONSTRUIDOS:

The Apprentice Production Team – Boundless/BBC One

I’m A Celebrity… GET ME OUT OF HERE! Production Team – ITV Studios/ITV

The Island With Bear Grylls Ben Mitchell, Tim Whitwell, Bear Grylls, Delbert Shoopman – Shine/ Bear Grylls Ventures Co-Production/Channel 4

The Undateables  Sarah Spencer, Martha Constable – Betty TV/Channel 4

MEJOR PROGRAMA SOBRE ASUNTOS ACTUALES:

Children On The Frontline (Dispatches) Production Team – ITN Productions/Channel 4

Ebola Frontline (Panorama) Steve Grandison, Lucie Kon, Karen Edwards, Fabio Basone – Blakeway Productions/BBC One

Inside Kenya’s Death Squads (Al Jazeera Investigates) Simon Boazman, Kris Jepson, Chris Olivotos, Phil Rees – Al Jazeera Network/Al Jazeera English

Terror At The Mall (This World) Dan Reed, Mark Towns, Sarah Waldron, George Carey – Amos Pictures/BBC Two

MEJOR COBERTURA DE NOTICIAS:

BBC News at Ten Production Team – BBC News/BBC One

Channel 4 News – Inside Gaza: Children Under Fire Jon Snow, Ben de Pear, Nevine Mabro – Channel 4 News/Channel 4

ITV News At Ten: Iraq Crisis Production Team – ITN for ITV News/ITV

Sky News Live At Five: Ebola Alex Crawford, Garwen McLuckie, Nick Ludlam – Sky News/Sky News

MEJOR EVENTO DEPORTIVO Y EN VIVO:

2014 FA Cup Semi-final Hull vs. Sheffield United Production Team – Sunset + Vine/BT Sport 1

Monty Python (Mostly) Live: One Down, Five To Go Production Team – Phil McIntyre Entertainment Hipgnosis/Gold

Tour De France 2014, Stage 1 Steve Docherty, Carolyn Viccari, James Venner – Vsquared/ITV

WW1 Remembered: From The Battlefield and Westminster Abbey Production Team – BBC Productions/BBC Two

MEJOR PROGRAMA DE ENTRETENIMIENTO:

Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway Production Team – ITV Studios/Mitre
Television/ITV

Dynamo: Magician Impossible Lucy Ansbro, Dan Albion, Alex Hartman, Debbie Young
Phil McIntyre Entertainment Ltd / Inner Circle Films / Red Rocket/ Watch

Strictly Come Dancing  Louise Rainbow, Nikki Parsons, Vanessa Clark, Jason Gilkison
BBC Entertainment/BBC One

The Voice Production Team – Wall to Wall/BBC One

MEJOR PROGRAMA DE COMEDIA O DE ENTRETENIMIENTO:

Charlie Brooker’s Weekly Wipe Charlie Brooker, Annabel Jones, Nick Vaughan-Smith,
Ali Marlow – Endemol UK/BBC Two

The Graham Norton Show Jon Magnusson, Graham Stuart, Graham Norton, Steve
Smith – So Television/BBC One

Stewart Lee´s Comedy Vehicle Stewart Lee, Richard Webb, Tim Kirkby -BBC Comedy
Production London/BBC Two

Would I Lie To You Peter Holmes, Rachel Ablett, Ruth Phillips, Richard Cohen
Zeppotron/BBC One

MEJOR GUIÓN DE COMEDIA:

Detectorists Production Team – Channel X North and Lola Entertainment/BBC Four

Harry & Paul’s Story Of The Twos Harry Enfield, Paul Whitehouse, Ed Bye, Bradley
Adams – Balloon Entertainment/BBC Two

Moone Boy Chris O’Dowd, Nick Vincent Murphy, Ted Dowd, Ian Fitzgibbon – Baby Cow
Productions/ Hot Cod / Sprout Pictures / Grand Pictures/Sky 1

The Wrong Mans  Jim Field Smith, Mathew Baynton, James Corden – A BBC
Comedy/Hulu co-production/BBC Two

RADIO TIMES AUDIENCE AWARD (Votación por el público):

Cilla

Eastenders

Game of Thrones

The Great British Bake Off

The Missing

Sherlock

Strictly Come Dancing